The SingStrong New York Team 2020
Headline Performers
ACA-IDOL Collegiate and Semi-Professional Competition
Spotlight Showcase Concert Saturday
High School Competition
Sat AFTERGLOW Hosts
- Jonathan Minkoff: Executive Producer
- Michael Miller: Producer
- Julie Seda: Producer
- Diana Preisler: Assistant Producer; Auction Coordinator
- Freddie Feldman: Website and Technical Systems Coordinator
- Marty Gasper: Sound & Light Design
- Sam Nulton: Lighting Operator
- William O'Keefe: Stage Manager
- Dana Saffran: Assistant Stage Manager
- Howie Lien: Welcome Team & Greet Team Coordinator
- Judy Minkoff: Slideshow Coordinator
- Nikki Bergstrom: Assistant Slideshow Coordinator
- Marc Silverberg: Single Singers Director
- Kris Vicencio: Offsite Volunteer Coordinator
- Erin Murray: Volunteer Coordinator, Auction Team Lead
- Scott Bennett: Auction Team Lead
- Dan McElroy: Social Media Coordinator
- Tara Ahn Kellerman: Social Media Offsite Coordinator
- John David Maybury: High School Coordinator
- Lyuba Maybury: Assistant to the HS Coordinator, Timekeeper
- Bryan Guffey: HS Competition Emcee, Artist Liaison, Hotel and Travel Coordinator
- Kevin Child: Spotlight Showcase Emcee
- AJ Grubbs: Merch Team Lead
- Chris Leong: Merch Team Lead
- Terrell Mitchell: Merch Team Lead
- Nate Clifford: Merch Team
- Theresa Filo: Information Coordinator
- J.I. Canizares: Support Staff
- Robb Saffell: Support Staff
- Kevin DeLisa Volunteer
- Nicky Brenner: Assistant to the Executive Producer, Volunteer
- Amanda Newell: Volunteer
- Lizzy Newell: Volunteer
Headline Performers
- Blue Jupiter
- Grace McLean
- Highline
- Midtown
- Resolve
- Rilton's Vanner
- Shimmer Grove Overtone Collective
- Spiderhorse
- Syng Selected
- Ultrasonic
ACA-IDOL Collegiate and Semi-Professional Competition
- Drop the Bass
- LeHigh Echoes
- Martini Glass
- Riffrunners (AUDIENCE FAVORITE)
- Syng Selected (ACA-IDOL CHAMPION)
- VICE A cappella
- UC Vocaholics
- Vox Pop
- WashingTones
- JUDGE Sebastian Rilton of RILTONS VANNER
- JUDGE Christopher Keough of RESOLVE
- JUDGE Grace Mclean
- EMCEE Jonathan Minkoff
- EMCEE (God Mic) Diana Preisler
Spotlight Showcase Concert Saturday
- Heartfelt
- Noteworthy
- Syng Selected
- Unaccompanied Minors
- EMCEE Kevin Child
High School Competition
- Acatonics, Thomas S. Wootton High School (1st Place; Shaan Ramprasad, Best Arrangement "When the Party's Over")
- A-choired Taste, Horseheads High School
- Barbershop, Baldwin High School
- Dolce Bella, Houston High School
- Elevate, Jefferson Township High School
- Encore, Lakeville High School (2nd Place)
- Fifth Measure, Houston High School
- MephAcappella, Mepham High School (Joy DelGiorno, Best Soloist)
- Pitch Please, Horseheads High School
- Preps, Bronx Career & College Prep High School
- Soul Definition, Baldwin High School
- Soulfege, Millburn High School (3rd Place)
- Tone Def, A cappella Horseheads High School (Raven Brown, Best Soloist)
- Vibe, Plainview-Old Bethpage JFK High School (Anna Vig, Best Vocal Percussion)
- Vox Blue, Delaware Valley Regional High School
- JUDGE Christian O'Neill Diaz of Midtown
- JUDGE Ashley Rosa of Resolve
- JUDGE Daniel Greayer of Riltons Vanner
- EMCEE Bryan Guffey
Sat AFTERGLOW Hosts
- VICE A cappella (hosts)
- Highline Vocal Jazz (scheduled to perform)